Giriş Yapan Ziyaretçi Sayısı

Tuesday, March 5, 2013

Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul 2013


                                Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul Basliyor !

                                                            (12-16 Mart 2013 )
                                                                              

Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul starts ONE WEEK from today.

                                                            (12-16 March 2013 )


 Mercedes-Benz will be the title sponsor for the fashion

event in Turkey, adding Istanbul to its roster of 

worldwide sponsorships. Their global fashion platform 

reaches nearly every major fashion week worldwide, 

including events produced and represented by IMG 

Fashion in New York, Miami, Berlin, Sydney, Moscow 

and Tokyo as well as consumer fashion programs in 

Zurich and Sydney.


“Istanbul has strong fashion credentials with an existing high-quality manufacturing and textile industry. Our aim is to put a focus on fostering and celebrating regional Turkish talent as well as provide invaluable mentoring to build their businesses to an international audience,” says Peter Levy, Senior Vice President and Managing Director, IMG Fashion Worldwide Events and Properties. “We are excited to have Mercedes-Benz as a title sponsor as they have an unwavering commitment to fashion and their support reaffirms the potential we see for Istanbul and Turkish fashion.”


Mercedes-Benz Türk President & CEO Wolf-Dieter Kurz states that Mercedes-Benz Fashion Week is the first organization that comes to mind when worldwide fashion events are mentioned. He says: "We are very proud of being the title sponsor of the fashion week also in Istanbul. We believe that Mercedes-Benz Fashion Week will provide a new worldwide acceleration to young Turkish designers and to Istanbul fashion community. Mercedes-Benz and fashion really fit together perfectly if we think of Mercedes-Benz vehicles' high sophisticated design and styling. Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul will give us the opportunity to meet with new customers with ultimate design and style expectations. We will also establish even stronger ties between our brand and the world of fashion.


The Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul Autumn/Winter 2013 Collections will take place between March 12-16, at Antrepo 3 in Tophane. Over the course of five days, thousands of people will attend shows, conduct interviews and come to meet the media, retailers and fashion insiders. The event will feature two venues, the Runway and the Studio, where designers will have the option to host intimate presentations throughout the week.
Mercedes-Benz, sponsorluğunu üstlendiği dünya çapındaki moda organizasyonlarının arasına İstanbul’u da ekledi. IMG Fashion tarafından yürütülen New York, Miami, Berlin, Sidney, Moskova ve Tokyo Moda Haftaları ile Zürih ve Sidney Moda Günleri’nin isim sponsoru olan Mercedes-Benz, bu etkinlikleriyle global bir moda platformunun sahibi olarak öne çıkıyor.

IMG Fashion Worldwide Events and Properties Senior Vice President and Managing Director Peter Levy bu önemli sponsorlukla ilgili yaptığı açıklamada “İstanbul ve Türkiye, hali hazırda moda ve tekstil endüstrisinde kuvvetli referanslara sahip. Bizim hedefimiz Türk yeteneklerini, gelişebilecekleri ve büyüyecekleri bir ortamı yaratarak tecrübelerimiz aracılığıyla uluslararası arenaya taşımak” dedi. Levy, açıklamasını “Mercedes-Benz’in isim sponsorluğundan dolayı büyük bir heyecan duyuyoruz, modaya olan sarsılmaz bağlılığıyla, bizim İstanbul ve Türk modası için gördüğümüz potansiyeli onlar da desteklemiş oldular.” sözleriyle bitirdi.

Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Wolf-Dieter Kurz, Mercedes-Benz Fashion Week’in dünya çapında moda organizasyonları düşünüldüğünde ilk akla gelen etkinlik olduğunu belirtti. “İstanbul’da da yapılacak olan moda haftasına isim sponsoru olduğumuz için gururluyuz. İnanıyoruz ki, Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul, şehrin halihazırda sahip olduğu moda dinamiklerine, Türk moda tasarımcıları ve markalarına dünya çapında ivme kazandıracak. Mercedes-Benz araçlarının sofistike tasarım ve stili düşünülünce, Mercedes-Benz ve modanın birbiriyle kusursuz bir biçimde uyduklarını görüyoruz. Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul ile üstün tasarım ve stil beklentisi olan yeni müşteri kitlesi ile buluşacak, böylelikle markamız ve moda dünyası arasında daha kuvvetli bir bağ kurmuş olacağız.” sözleriyle düşüncelerini dile getirdi.

Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul Sonbahar 2013 Koleksiyonları Antrepo 3, Tophane’de sunulacak. 12-16 Mart tarihleri arasında beş güne yayılacak etkinlikte gerçekleştirilecek defile (Runway) ve sunumlar (Studio) medya, perakende ve moda profesyonelleri başta olmak üzere binlerce kişiyi bir araya getirecek.No comments:

Post a Comment