Giriş Yapan Ziyaretçi Sayısı

Friday, November 22, 2013

2014 İlkbahar Yaz Moda Trendleri - Tuba Edman

http://www.turkishny.com/authors/138759-tuba-edman/138759-tuba-edman#.Uo-LemRDuyR

Öyle ki, zamanın hızına meydan okumaya çalışırken insanlar, modacılar evrenin saatini hızlıca akıtmak peşindeler. Bu gün bizde, onlara uyup ezeli ve ebedi döngüsünü değiştiremediğimiz tabiatın ve evrenin sonbaharına, kışına kızmak, karına yağmuruna  öfkelenmek yerine, dışardaki soğuğu unutup, 2014 trendleri ile içimize yeni bir bahar heyecanı serpiştirelim nedersiniz?
Kulaklarımızda, kuş sesleriyle kurulmuş ilahi orkestranın musikisi, içimizi kıpır kıpırheyecanlarla dolduralım, güneşin pırıltısını saçlarımıza yansıtalım, umutlarımızı  uçurtma yapıp rüzgarla yükseklere uçalım ve kışı geçip bahara erişelim, hayal dünyamızda bahar yağmurları ile kederleri, öfkeleri, nefretleri, yıkayalım. Şu kısacık zaman diliminde de olsa, hayalimizdeki baharın coşkusunu; göz dolduran rengarenk, desen desen, içimizi kıpır kıpır eden yeni sezon modası ile yaşayalım.
İşte bu halet-i ruhiye sizleri de sardı ise bakalım 2014 İlkbahar-Yaz sezonunda neler bizi heyecanlandıracak ve dolabımı yenilememin zamanı geldi dedirtecek.


Geride bıraktığımız New York, Londra, Milano ve Paris Moda Haftalarından sonra defilelere bakarsak önümüzdeki  İlkbahar- Yaz sezonunda neler giyeceğimiz az çok netleşti sayılır. Etkisini devam ettiren yarım üstler (Crop Top), sanatsal, geometrik ve çiçek desenleri, 3D süsleme detayları, püsküller, sporda giymeye alışık olduğumuz parçalar “ hiç bu kadar kadınsı  olmamıştı “ dedirtecek kadar şık spor kıyafetler, her türlü formda etekler ve bol paça pantolonları sayabiliriz. Özellikle kabile yaşamından esinlenmiş motifler ve çizgeleringelecek ilkbahar ve yaz dönemine damgasını vuracağı ise şimdiden aşikar görünüyor. Tüm bunlarla beraber, 90’ların etkileri sezonunda birçok koleksiyonda kendini hissettirmeye devam ediyor. Ancak önümüzdeki yaz 90’ların meşhur dağınık, hırpani ve umursamaz “ Grunge “ stilinden ziyade, oldukça basit kalıplara sahip elbiseleri, süslemeden arındırılmış, bunun yerine heykelsi kalıpları ve dikiş kalitesi ile ön plana çıkan  “ Minimalist ” akım, tasarımcılara ilham kaynağı olmuş.Aslına bakarsanız 2014 yaz trendleri geçmişe yolculuk yapmak isteyenler için harika detaylarla dolu. 40’lı ve 50’li yılların pastel tonları, ışıltılı süslemeleri ile elegant zarif şıklığını, 70’lerin diz altı etekleri ve tayyörleri ile yeniden yorumlanmış romantik  kadınını bulabileceğiniz, zaman içinde zamanı yaşatan, sözün kısası büyük bir trend zenginliği içindeki yeni bir moda sezonu bizleri bekliyor diyebiliriz.


Püskül
Moda trendleri  gelip  geçse de her zaman yüzünü geçmişe dönük yaşadığı hepimizin malumu; 1920'lerin esintisini taşıyan püsküllerin  Great Gatsby filminin de etkisiyle 2013 yaz sezonunda altın çağlarından birini yaşadığını  biliyoruz. Bikini, elbise, ayakkabı, çanta, bluz ve hatta aksesuarlarda da sık sık görmeye başladığımız püsküller 2014 ilkbahar-yaz koleksiyonlarında  en çok  dikkat çeken trendlerden. Ama bu kez çok daha romantik ve modern hatta kimi zaman işlemelerle bir sanat eseri havasında. Rodarte, AnnaSui, MarcJacobs, JillSandler, EmilioPucci, CalvinKlein, Philip Limkoleksiyonlarında  moda severleri büyüleyen püsküller baharının neşesine neşe katarken sokakları da adeta dans pistine dönüştürecek gibi görünüyor.


Kısa Üstler  (Crop Top)
1980’lerde Madonna’nın Luck Star klibinde giydiği  kısa bluz Moda Dünyası’nı etkisi altına alsada, hatta kısa üstler 90’lı yıllarda tekrar gündeme gelse de, hiç birininetkisi 2013 ilkbaharı ile başlayan Crop Top çılgınlığı gibi olmadı. Öyle görülüyor ki adeta moda da bir devrim yaratan göbeği açıkta bırakan kısa üstler nam-ı diğer adı ile “Crop Top” 2014  baharında da  etkisini artırarak toplu hanımların korkulu rüyası olarak yine vitrinlerdeki baş köşeyi kapacak. İllaki  bu çılgınlığa ayak uydurup CropTop'lardan edinmek gibi bir niyetiniz varsa size naçizane  tavsiyem, öncelikle kısa üstlerle bütün mideyi göstermek gibi bir zorunluluğunuz olmadığını bilmeniz; aşırı kısa olmayan bir tişört, gömlek veya büstiyer seçip, yüksek bel etek ya da pantolonla kombinleyebilirsiniz. Biraz gözüken karın bence tamamen açık bir mideden çok daha çekici olacaktır. Üstelik bu sayede sixpack sahibi olmanıza da gerek kalmayacak:)


3D Çiçek Ve Süslemeler
Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte günlük hayatımıza  giren bir  kavram olan 3D; bir resmin yada görüntünün, derinliğinin, genişliğinin ve yüksekliğinin olması halidir diye tarif edilebilir. Tahmin edersiniz ki Moda Dünya’sının da bu yeni kavram ile tanışması çok uzun sürmedi. İlk kez 2010 yılında Hollandalı  tasarımcı Iris Van Harpen’ın kullanıldığı 3D baskılarla başlayan, sonrasında Madonna, Lady Gaga gibi ünlüler için  MichealSchmidt’in hazırladığı sıra dışı kıyafetler, ThierryMuglerkoleksiyonları ve bu sene de Moda Haftalarındaki tasarımlar ile iyiden iyiye hayatımıza girmeye hazırlanan 3D,  belli ki  bundan sonra ki sezonlarda da moda sektöründe yepyeni ufuklar açacak. Deri ceketlerde, pantolonlarda, elbiselerde kristallerle, çiçeklerle, origami katlamalar ile yakalanan bu üç boyutlu yükseltilmiş görünümün  basit siluetlere bile bir anda lüks bir dokunuş eklediği inkar edilmez bir gerçek.


Çiçek Desenli Baskılar
Yine ve yeniden; tüm canlılığı, romantizmi ve tazeliği ile çiçek desenleri  sezon trendlerinin baş rolünde. Nefes kesen nakışlar, baskılar ve dokumalarla; güller, haşhaşlar, kamelyalar ve daha yüzlerce çiçek doğanın bahçelerini, şehre taşıma telaşında olacak, önümüzdeki bahar koleksiyonlarında.Sade ve tek renkli olanlardan büyük çiçek kolajlarına, fotoğraflardan,gerçek üstü görüntülerine, suluboya baskılardan, çiçeklerin iç yapılarına kadar akıl almaz bir yelpazede sunulan çiçek desenlerini, bu yıl yine büyük bir patlama yapan 3D yani üç boyutlu olarak da sık sıkgöreceğiz. Dilerseniz beni benden alan  çiçek desenlerinin en muhteşem örneklerini; BCBG MaxAzria , PrabalGurung , JeremyLaing , Stella McCartney , MiuMiu , Hermés , Elie Saab , AntonioMarras , Emporio Armani , Cavalli , ChristopherKane , Versace , Albertakoleksiyonlarında daha detaylı inceleyebilirsiniz.


Kabile ( Kadın Avcılar )
Zaten bir  kaç sezondur Kızılderililerden, Afrika desenlerinden ilham alan, agresif kabile kültürünün boncuklu, tüylü ve kaleydoskopiktasarımlarınıve renklerini iyiden iyiye benimseyen Moda Dünyası,Valentino’nun  göz alıcı etnik baskıları, grafik, geometrik desenli Alexander McQueentasarımları,  Dolce&Gabbana ve Etro’nun muhteşem şal desenleri ve para baskıları ile yönünü iyiden etnik ve kabile trendine çevirmiş görünüyor, tabi daha yaratıcı ve yenilikçi fikirlerle. 2014 yazında Amazon ormanlarından, Afrikalı kabilelere, Papua Yeni Gine yerlilerinden, dünyanın diğer bölgelerindeki kabilelere kadar tüm kültürleri kucaklayan bu trend, muhteşem renk ve desenleri  kendine has stili ile doğanın ve kültürlerin bir sanat  olarak modaya taşınması görevini üstlenerek büyük bir hayranlık uyandırıyor.


Sanatsal Baskılar
Daha hümanist bir yaklaşım doğrultusunda, gerçek sanat eserleri 2014 ilkbahar-yaz podyumlarını adeta bir müzeye çevirdi desek abartmışolmayız. Tanınmışözgün sanat eserleri, resimleri hatta lithography yani (taşbaskı) eserleri modacılaratasarımlarında ilham kaynağıolmuş ve iyi bilinen çalışmalar elbise, mont ve üstler üzerine büyük bir ustalıklaaktarılmış. Kenzo’nun Blue Marine Vakfı ile işbirliği yaparak, aşırı avlanma hakkında farkındalık yaratmak için balık şekilleri ile dekore ettiğiokyanus esintili suluboya benzeri baskıları, Chanel ‘in özgün çalışmalardan  ilham aldığıbol renkli fırça darbeli elbiseleri, Celine’nin renkli bir geziyi anlatan 1930 İtalya’sındaçekilmişresimler ve Brassaigraffiti’lerinide kullandığı enerjik tasarımları, ElieSaab’in renkli bahçeleri ve doğa esintileri,Prada’nin lüks parçalar üzerindeyansıttığı  sokak sanatı eserleri ve Jean Charles de Castelbajac’in tam anlamı ile bir tuvale  dönüştürdüğü elbiselerinebakılırsa, belli ki gelecek yaz, sanat eserleri  dolaplarımızı istila edecek.


Bol Paça Pantolon
Özellikle bariz bir şekilde terziliğin ön plana çıktığı önümüzdeki   bahar sezonunda, bol dökümlü pantolonlar Skinny(dar) ve Jean pantolonların yerini alacak gibi görünüyor. Akıcı kumaşlar ve yazlık tonlar ile hazırlanmış “Palazzo” yani bol pantolonlar şimdiden, zarif ve kadınsı  havaları, geniş paçaları ve hafif kumaşları ile sıcak yaz günlerinin kurtarıcısı olmaya geliyor.


Metalik  Pırıltılar
İlkbahar ve yaz pek çok tasarımcı için “shine on” yani  parlaklık zamanı olarak düşünülebilir. Gökkuşağının tüm  renklerinin  saten ve pullu boncuklu metalik işlemeler ile podyumlara taşındığı parlak brokarların, ışıltılılamelerin, cazibeli bronzların ve çarpıcı altın ve gümüşnakışlarınkalın ince her türdekumaşta ve formda şekillendiği yine pırılpırıl bir bahara açacağızkapılarımızı.


Düz Kesim Elbise
Hangi kıyafet bir iç çamaşırından daha kadınsı olabilir ki? Hemen hemen hiç bir şey. Kadının doğal güzelliği ile birleşen yumuşacık kumaşları ile “slip dress” adi verilen bu sade kesim elbiseleri; Mark Badgley şubat 1994'te ilk defa tasarlandığında acaba sonsuza kadar yaşayacağını tahmin edebilmiş miydi dersiniz?1995 yılında Kate Moss’un CostumeInstitute Gala için giyindiği  CalvinKlein imzalı beyaz elbisesi ile hafızalara kazınan bu form
2014 baharın da maksi, mini formları ile saten, metalik ve ekose kumaşları ve romantik dantel süslemeleri ile neyse ki, geri döndü. Ve görünen o ki, her zamankinden çok daha da iddialı.


Etek
Doğrusu kadınlığı vurgulamanın en önemli simgelerinden biri olan etek için; fırfırlı, volanlı, asimetrik,peplum,  pileli, maksi, diz boyu hatta minisi ile 2014 yazının tüm koleksiyonlarında en göze çarpan parça oldu diyebiliriz. Çiçek, hayvan derisi, geometrik, puantiye baskılardan pano desenlerine, pul, payet, boncuk  işlemelerinden, tül, dantel, saten, ekoselere hatta deriye kadar her türlü formda, kumaşta, desende ve tarzda etek bulabilmenin mümkün olacağı bir sezon bizleri bekliyor anlayacağınız.


Delikli kumaşlar
Son sezonlarda dünya çapında büyük bir ticari başarıya sahip olan yılların vazgeçilmezi dantel, 2014 baharında tahtını “perforated”  adı verilen,  delikli dokumalara, lazer ile inceltme yapılarak desen oluşturulmuş kesiklere bırakacak  gibi görünüyor.Ayrıca bir kaç sezondur devam eden ve “ mesh ” adı verilen delikli örgü kumaşlar bu sezonda yine modanın içinde varlığını devam ettirse de daha çok, delmeler yada yakmalar ile çiçek, geometrik yada şal deseni oluşturulmuşderi ya da deri benzeri kumaşlar sezona hakim olacak. Hele de tüller yada şifonlarla birleştiğinde bu trend hiç şüphesiz seksiliğinize seksilik katacak. Dilerseniz trendin en güzel örneklerini BurberryProrsum, VivienneWestwood, Balmain, Chloe, ChristopherKane, Louis Vuitton ve Dolce&Gabbana 2014 ilkbahar –yaz koleksiyonlarında bulabilirsiniz.


Bahar Pardesüleri
Yeni formları, çarpıcı renkleri, leoparlı, çiçekli desenleri, farklı süsleme detayları ve beklenmedik kumaşları ile taze ve modern bir havaya bürünmüş klasik pardesülerbahar aylarınabüyük bir tat katmak için geliyor. ÖzellikleBurberryProrsum’un baharlık;ham yün, angora, kaşmir ve angoraliflerinin karışımından oluşan kaşgora (cashgora) kumaşlarından hazırlanmış astarsız, düşük omuzlu, salaş, büyük yama cepli, temiz ve sade çizgilere sahip pardesüleri ile  gelecek sezon da hepimizi baştan çıkarmaya hazırlanıyor desek yeridir. Ayrica JasonWu, Michael Kors, Donna Karan, AntonioMarras, ve SalvatoreFerragamo’nunkoleksiyonlarındaki parçalarda  gerçekten görülmeye değer.


Kelime oyunları
En iyi örneklerini DKNY, RebeccaMinkoff, ChristianDior, Louis Vuitton, Jean-Charles de Castelbajac, Moschino, Alexander Wang, Céline, ChristopherKane, Erdem, Kenzo ve Undercover’da görebileceğimiz bu genç eğilim; kullanılan  marka isimleri, markaların iletmek istediği çevre eğitimine yönelikbazımesajları  yada okunaklı metin baskıları içinde farklı kelime oyunları ve felsefeler barındıranhavası ile dolu dizgin geliyor. Belliki modacılar kelime oyunlarını t-shirt ve penyelerden çıkarıptüm giysi formlarıyla eşlemek niyetindeler.


Plise ve pile
ChristianDior, IssyMiyake,  ProenzaShouler, HaiderAckermann, Givenchy, CalvinKlein, Alexander Wang, Celine  gibi  daha bir çok usta modacının koleksiyonlarının baş rolünde yer alan plise gerçekten, 2014 yaz trendlerine damgasını vurmuş durumda.Aslında pili ve plise deyince akla ilk gelen kolej talebelerinin etekleri olsa da, plise  etek ve elbiseler bu sene bambaşka kumaşları, sıcacık tonları, uçuş uçuş, tiril tiril şık, zarif hatta ideali yeni formları ile giyenleri mest edecek, görenleri ise baştan çıkaracak. Özellikle bel kemerinden incecik başlayıp etek ucuna doğru açılan  güneş plise yani “Plisoley“ ise kadınsı olduğu kadar eğlenceli havası ile enerjik yaz günlerinizin ve gecelerinizin vaz geçilmezi olamaya hazırlanıyor.


Tuba Edman  / T&E Trend Tracker

https://www.facebook.com/pages/TE-Trend-Tracker/299788966758302?ref=hl

http://www.turkishny.com/authors/138759-tuba-edman/138759-tuba-edman#.Uo-LemRDuyR

No comments:

Post a Comment