Giriş Yapan Ziyaretçi Sayısı

Sunday, June 29, 2014

Dünya Kültürünü Yeniden Şekillendiren Aileler “ Mixed Blood - Karma Kan “

Tuba Edman
Turkisny.com


Güney Kore asıllı Amerikalı sanatçı, CYJO (Cindy Hwang) soyun, kültürün, deneyimlerin, gelenek göreneklerin ve modernleşmenin kişilikleri ve kolektif yaşantıları nasıl şekillendirdiğini, bunların bir aile kavramı çerçevesinde nasıl bir arada var olabildiğini göstermeye çalıştığı projesi, “ Mixed Blood- Karma Kan “ ile büyük ilgi topluyor.

2000 yılında, ilk kez Amerika Birleşik Devletleri nüfus sayımında, insanlara ırkını belirtirken birden fazla tanımlayıcı kelime kullanmalarına izin verildiğinde yaklaşık 7 milyon kişinin kendini “ karma ırk’a ” mensup olarak tanımlaması sanatçıya ilham kaynağı olmuş. Cyjo ilk olarak “ KYOPO” adlini verdiği özellikle Koreli-Amerikan 200 kişinin profiline yoğunlaştığı fotoğraf ve metin ağırlıklı çağdaş bir sanat projesi hazırlamış.
Son projesi Mixed Blood ile aileler arasındaki sosyal, kültürel ve çevresel değişikliklere vurgu yapan Cyjo farklı etnik kökenli, karma kana sahip 19 ailenin çocukları ile birlikte ev ortamlarında çektiği fotoğrafları ayrıca metinlerle de destekliyor.
Güney Kore kökenli, çocukluğunu Washington DC de geçiren sonrasın da New York ve Pekin arasında yaşantısını sürdüren Cyjo, etnik kimliğini “Batı Koreli” olarak tanımlıyor.
Göç hareketlerinin ve bu yolla dünyada insanlarını birbirine bağlayan çapraz-kültürel deneyimlerin, bir çok ülkenin ve Amerikan kültürünü yeniden şekillendirdiğini söyleyen sanatçının,
“ Mixed Blood “ sergisi halen Pekin ABD Büyükelçiliği sponsorluğunda Çin'de gezici sergi olarak devam ediyor.
Ama burada akla takılan önemli soru “ Bu harmanda kişiler kendi kültürlerini ve özgünlüklerini muhafaza edebilecekler mi? " Siz ne dersiniz.

Huang Rierson ve ailesi. Yurttaşlıklar: Amerika, Belçika. Köken: Fransa, Çin, Almanya, Irlanda, İskoçya. Diller: Fransızca, İngilizce. Beijing'de yaşıyorlar.
Kishimoto ve ailesi. Yurttaşlıklar: Çin, Japonya. Köken: Çin, Japonya. Diller: Japonca, İngilizce. Beijing'de yaşıyorlar.
James ve ailesi. Yurttaşlıklar: Amerika. Köken: Çin, İngiltere, Filipinler, Almanya, Irlanda, Japonya, Prusya. Diller: İngilizce, Fransızca. New York'ta yaşıyorlar.
Chandola ve ailesi. Yurttaşlıklar: Hindistan, Kore. Köken: Hindistan, Kore. Diller: İngilizce, Korece, Hindu dili. Beijing'de yaşıyorlar.

Doyle ve ailesi. Vatandaşlık: Amerika. Köken: Afrika, Küba, Fransa, Irlanda. Diller: İngilizce, İspanyolca, Fransızca. New York'ta yaşıyorlar.

Snodgrass ve ailesi. Vatandaşlıklar: Amerika, Çin. Köken: Almanya, Çin, İrlanda. Diller: İngilizce. 1999 yılından beri Çin'de yaşıyorlar.
Valter ve ailesi. Yurttaşlıklar: Amerika, Almanya. Köken: Bahama, Fransa, Almanya. Diller: İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca. New York'ta yaşıyor.


No comments:

Post a Comment