Giriş Yapan Ziyaretçi Sayısı

Saturday, September 20, 2014

21 EYLÜL ALZHEIMER GÜNÜ. Basit Bir Unutkanlık mı? Yoksa Alzheimer Hastalığı mı?

Tuba Edman-Turkisny


Basit Bir Unutkanlık mı? Yoksa Alzheimer Hastalığı mı?
Unutkanlık, yediden yetmişe herkesin gündelik sorunu olabilir. Randevularımızı, arkadaşlarımızın isimlerini, çantamızı nereye koyduğumuzu, hangi günde olduğumuzu ya da ocağın altını kapamayı zaman zaman unutabiliriz, ama bir süre sonra hatırlayı veririz. Bu tür basit unutkanlıklar, çoğu kez kısa süreli ve geçicidir. Yoğun çalışma hayatı, stres, uykusuzluk ve yorgunluk gibi etkenler, bu tür küçük unutkanlıkları artırabilir.
Yaş ilerledikçe, vücudumuz gibi, zihnimiz de doğal olarak biraz daha zayıflayabilir. Ancak bu durum, hiçbir zaman günlük yaşamımızı etkileyecek boyutlara varmaz.
Yaşla birlikte ilerleyen ve basit gündelik işlerin bile yerine getirilmesinde sorunlar yaratan bir unutkanlık ise, Alzheimer (alzaymer okunur) hastalığının habercisi olabilir. Toplumumuzda genellikle “bunama” olarak adlandırılan ve yaşlılıkta doğal kabul edilen bu durum, aslında tıpkı yüksek tansiyon, şeker hastalığı ya da mide ülseri gibi ciddiye alınması gereken bir hastalık.
Sis, Carl Sandburg ‘un dile getirdiği gibi, bir yavru kedinin sessiz ve yumuşak adımlarıyla çöker. Önce eşyalarınızı bulamamaya başlarsınız; sonra sık sık kullandığınız sözcükleri, daha sonra en son tanıştığınız kişilerin adlarını anımsamakta zorluk çekersiniz. Randevuları unutmak, evinizin yolunu bulamamak, telefon numaralarını karıştırmak gibi unutkanlıklar bir süre sonra rahatsızlık verici boyutlara ulaşır. Bu unutkanlık krizlerini önce gizlemeye çalışırsınız, ancak bir noktadan sonra olaylar kontrolden çıkarak yaşamınızın normal akışını bozar. Kaza yapmadan araba kullanamazsınız, yataktan kalkınca giyinmekte zorluk çekersiniz, her zaman yaptığınız işleri yapamaz hale gelirsiniz. Örneğin iyi bir piyano virtüözü iseniz, eski performansınızdan eser kalmaz; notaları bile okuyamaz hale gelebilirsiniz. Bütün bu aksiliklere önce gerekçe bulmaya çalışır, sonra bunların rastlantı olmadığını anlayarak büyük bir acı duyarsınız. Size neler olduğunu anlamaya çalışırken, zihninizi kuşatan sis giderek koyulaşır. Çocuklarınız size yabancı gibi gelmeye başlar, korkunç kâbuslar rüyalarınızın dışına çıkarak, uyanıklık bilincinizi bulandırır.
Öyle ki zamanla kol ve bacaklarınız, bağırsaklarınız ve idrar keseniz kontrolden çıkar. Sessiz bir uyuşukluk ve teslimiyet hali içine yuvarlanırsınız; bir iki yıl içinde iyice yatağa düşersiniz; Bu aşamada ölüm yalnızca bir formalitedir.

ALZHEIMER OLDUĞUNUZU NASIL ANLAYABİLİRSİNİZ?
Alzheimer hastalığının habercisi olabilecek 10 belirtiye dikkat etmelisiniz:
1. Günlük yaşamı etkileyecek düzeyde unutkanlık (özellikle yakın zamana ait olayları ve insan isimlerini hatırlayamama)
2. Günlük işleri yerine getirmekte (örneğin, alışveriş yapma, yemek pişirme ya da bir ev aletini çalıştırma) güçlük çekme
3. Kelime bulmakta güçlük çekme
4. Tarihleri unutma veya bildiği yolları bulamama
5. Karar vermekte (örneğin, giysi seçimi) güçlük çekme
6. Pratik düşünme (hesap yapabilme ya da planlama) becerisinin azalması
7. Sık kullanılan eşyaları yanlış yere koyma (örneğin, gözlüğünü ayakkabı dolabına koyma)
8. Ruh hali veya davranışlarda değişiklik (örneğin, çok çabuk ağlama ya da sinirlenme)
9. Kişilik değişiklikleri (örneğin, çevresindeki insanlardan kuşkulanma ve suçlama)
10. Sorumluluktan kaçınma
Bu belirtilerden biri veya birkaçını kendinizde ya da bir yakınınızda fark ettiyseniz, zaman geçirmeden bir hekime başvurmalısınız. Bu hastalıkla ilgilenen nörolog (sinir hastalıkları uzmanı) ve psikiyatrlar (ruh hastalıkları uzmanı), unutkanlık ve benzeri şikayetlerinize kesin bir teşhis koyabilmek için çeşitli testler, laboratuvar tetkikleri ve beyin filmleri isteyebilirler. Çünkü her unutkanlık Alzheimer hastalığı olmayabilir. Doktorunuz kesin bir teşhise vardıktan sonra, sizi hastalığın gidişi ve almanız gereken önlemler konusunda bilgilendirecektir.
ALZHEIMER YAKINLARI !    SİZİ NELERİN BEKLEDİĞİNİZ BİLİYORMUSUNUZ?
Başlangıçta sadece unutkanlığı olan hastanız, bir gün gelecek kendi başına giyinemez, yemeğini yiyemez, yıkanamaz olacak, garip hayalleri görmeye, altına kaçırmaya başlayacak ve belki de sizi bile tanımayacak.
İşte bu yüzden Alzheimer hastalığı, yalnızca ona yakalanan kişiyi değil, aynı zamanda bakımını üstlenen yakınlarını da ilgilendiren bir sorunolup, gün geçtikçe ağırlaşan sosyal ve ekonomik bir yük getirir. Alzheimer hastasının yakınları, ev içindeki aile düzenini, iş saatlerini ya da dostlarıyla ilişkilerini değiştirmek zorunda kalabilir. Daha da önemlisi, bedensel yorgunluğun yanısıra, ciddi ruhsal sorunlar yaşayabilir.
Sevdiğiniz kişinin Alzheimer hastası olduğunu öğrendiğinizde, hastalığı daha iyi tanıyarak onunla birlikte yaşamaya hazırlıklı olmalısınız.
ALZHEİMER BİLGİ HATTI
HEMEN ARAYIN 0 800 211 80 24 (Ücretsiz Telefon Hattı)
Kendinizde veya bir yakınınızda Alzheimer hastalığından şüpheleniyorsanız 24 saat boyunca Alzheimer Bilgi Hattını arayarak ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
Halaskargazi Cad. No. 115 D: 4 Harbiye/İstanbul
Tel: (0212) 224 41 89 Faks: (0212) 296 05 79
Web sitesi: www.alz.org.tr E-mail: alzheimervakfi@ttnet.net.tr

No comments:

Post a Comment