Giriş Yapan Ziyaretçi Sayısı

Tuesday, October 21, 2014

Dünyaca Ünlü Modacı Oscar de la Renta 82 Yaşında Hayatını Kaybetti.


Tuba Edman - New York
Prenses Diana, Jacqueline Kennedy ve birçok Hollywood yıldızını giydiren Amerikalı moda tasarımcısı Oscar De La Renta, 82 yaşında hayatını kaybetti.

2006 yılında kanser teşhisi konan ünlü modacı Oscar de la Renta’nın Connecticut’taki evinde öldüğü bildirildi. Ancak 82 yaşındaki modacının ölüm nedeni henüz netlik kazanmadı.
Dominik Cumhuriyeti doğumlu de la Renta, Michelle Obama, Jacqueline Kennedy, Laura Bush ve Hillary Clinton gibi Amerika’nın First Lady’lerin en sevilen tasarımcısı olmuştu.
Daha geçtiğimiz ay George Clooney’nin eşi Amal Alamuddin için tasarladığı gelinlikle adından söz ettiren tasarımcı, Hollywood’un önde gelen yıldızların da kırmızı halı kıyafetleri için seçtiği en popüler isimlerin arasındaydı. Sarah Jessica Parker, Oprah Winfrey, Beyonce ve Taylor Swift gibi isimler, Oscar de la Renta’nın tasarımlarını sıkça giyen isimlerden yanlizca  birkaçı.

1932'de  dünyaya gelen de la Renta, 18 yaşında resim eğitimi almak için İspanya'ya taşındı, ancak dönemin ABD Büyükelçisi kendisinden kızı için bir elbise yapmasını isteyince kendini bir anda moda dünyasında buldu. De la Renta'nın tasarladığı elbise, Life Magazine'in kapandığı yer aldı ve ardından İspanyol moda tasarımcısı Cristobal Balenciaga'nın yanında staja başladı.1965 yılında New York'a taşınıp kendi markasını oluşturan De la Renta dönemin önde gelen modacıları Bill Blass ve Geoffrey Beene gibi isimlerle birlikte Amerikan modasının dünyada isim yapmasını sağlayan tasarımcılardan biri oldu.
Jacqueline Kennedy’den itibaren tüm First Lady’leri giydiren ve Jenna Bush ve Chelsea Clinton’un gelinliklerini bizzat diken Oscar De La Renta, son olarak bilindigi gibi Amal Clooney’nin gelinliğini tasarlamıştı.

Kırmızı halı giysileri ve gelinlik modelleriyle taninan Oscar De La Renta, Metropolitan Operası, Carnegie Hall ve WNET gibi kuruluşlar ile “Çocuklar için New Yorklular” ve “Amerikan Toplumu” gibi hayır kurumlarının yönetim kurulu üyeliği görevlerinde de bulundu.
2006 yılında  bu yana kanserle savasan Oscar de la Renta, aslinda geçen sene modayla ilgili bir paneldeki konuşmasında, hastalığını yendiğini açıklamıştı.
YILLARLA GELEN BAŞARI
Oscar de la Renta 1977 yılında ilk parfüm kreasyonunu çıkardı.
1973'ten 1976'ya, 1986'dan 1988 yılları arasında Amerika Moda Tasarımcılar Konseyi, CFDA'in başkanlığını üstlendi.
1980 yılında ilk erkek parfüm koleksiyonu olan Pour Lui'yi çıkardı.
1990 yıllarında CFDA tarafından Yaşam Boyu Başarı ödülüne layık görüldü.
1993 yılında Pierre Balmain markası için hazırladığı koleksiyonuyla Fransız couture moda evindeki ilk Dominikli tasarımcı oldu.
1996 yılında Hispanic Heritage Society tarafından Yaşam Boyu Başarı ödülüne layık görüldü.
1999 yılında Oscar for Men'i tanıttı.
2000 yılında İspanya kralı tarafından sanatçılara verilen altın madalyayla ödüllendirildi.

No comments:

Post a Comment