Giriş Yapan Ziyaretçi Sayısı

Monday, November 10, 2014

Çalıkuşu Yeniden New York’ta


Tuba Edman - TurkisNY

Reşat Nuri Güntekin’in kaleme aldığı, Türk Edebiyatı’nın vazgeçilmez yapıtlarından, “Çalıkuşu“, seyredemeyenler, kaçıranlar ve bizim gibi yeniden izlemek isteyenler için bir kez daha 23 Kasım Pazar günü saat 5:00 pm'de Kraine Tiyatrosu’nda sahnelenecek.

Çalıkuşu, ilk kez 15 Mart 2014’te New York Bridges High School’un tiyatro sahnesinde, New York Türk Amerikan Sanat Topluluğu  (TAASNY) ve kurucu başkanı İbrahim Yazıcı’nın beş aylık özverili provaları neticesinde seyircisi ile buluşmuştu.

O gece, bu bir grup tiyatro sevdalısı kırk yıllık tiyatro oyuncularına taş çıkarır performansları ile izleyicilerinin gönlülerini fethetmiş, oyunun her saniyesini hissederek, hissettirerek muhteşem bir işe imza altmışladı.
Gecenin yıldızı Dilek Aba Karayalçın o koca sahneye zayıf, çelimsiz, bir Çalıkuşu olarak çıkmış önce abartısız gösterişsiz tavırları ile yavaştan kalbimize sızmış, oyun ilerledikçe an be an büyüyen devleşen oyunculuk gücü ile yüreğimizin ta derinliklerine işlemişti.

timthumb

Ve İbrahim Yazıcı, hem başarılı yönetmenliği ile iki saate yakın süre izleyenleri adeta koltuğuna çivilemiş, hem de oyun boyunca kılıktan kılığa girerek muhteşem oyuncuğu karşısında herkese şapka çıkartmıştı.
O gece Feride’si, Kâmran’ı, Doktor Hayrullah’ı, Behime’si, Huriye’si, Munise’si ve Müjgan ile Çalıkuşu New York’u ve kalplerimizi fethetmiş, finalinde oyuncuların büyük başarısı, ayakta alkışlanırken akıllardan çıkmayacak bir tiyatro hatırası olarak hafızalarımıza kazınmıştı.
İşte emeği geçen herkesin yüreğini koyduğu, bu muhteşem oyun yoğun istek üzerine 23 Kasım Pazar günü saat 5:00 pm'de Kraine Tiyatrosu’nda yeniden New York’lu sanat severlerle buluşmaya hazırlanıyor.

1484734_10152401790718482_7842030464164658583_n

Birazda Çalıkuşu oyununu bizlerle buluşturmak için büyük özveri gösteren New York Türk Amerikan Sanat Topluluğu'ndan bahsetmek istiyorum sizlere.

Amerika’ da yaşayan gönüllü amatör ve profesyonel Türk oyunculardan kurulu topluluk, gösteri sanatlarının adeta kalbi sayılan New York’ ta da olsa, halen tiyatro yapmanın zor olduğu günümüzde, hayatın ve şartların tüm ağırlığına rağmen, zoru başarmak üzere yola çıkmış, bütün ekibin yüreğini koyduğu bir bütünlük ve İbrahim Yazıcı’nın da büyük tiyatro aşkı ile bu güne kadar bir çok oyuna imza atmıştır. Bunların başında Beacon Theater’da 3000 kişi kapalı gişe sahnelenen ve dakikalarca ayakta alkışlanan Hisseli Harikalar Kumpanyası, Sen Olmasaydın, Ali Baba ve Kırk Haramiler, Keşanlı Ali Destanı ve Kanlı Nigar gibi bir çok oyun sayılabilir.
Üzücü olansa, kültürümüzü, sanatımızı ve tarihimizi korumamız, yaşatmamız için büyük emek veren özel insanlardan oluşan bu ekibin hiç bir ekonomik gelirinin olmayışı. Onlar bırakın para kazanmayı sahne, kostüm, prova masraflarına yetmeyen bilet satışları ve sponsor desteleri ile ayakta kalmaya çalışıyorlar. Hatta eğer bir dost yada sanatsever mekânının kapılarını onlara açmadıysa prova yapabilmek için tuttukları salonların ücretlerini bile ceplerinden ödemek zorunda kalıyorlar.

Amerika’da yaşayan güzel ülkemin insanları, sen, ben, biz, hepimiz bu ülkede bir avuç Türk topluluğu olarak “ biz de varız” diyebilmek için, Amerika’nın bize sunacağı imkânlardan en üst düzeyde yararlanmanın yollarını bulmamız gerekmez mi ? Peki bu imkanlara ulaşmanın yolu, topluluğumuza yaptığımız yatırımı ve dayanışmayı artırmaktan, omuz omuza vermekten geçmez mi? Ve aramızdaki karşılıklı iletişimi yoğunlaştırmak, bütünlüğü sağlamak için kendi öz kültürümüzden, sanatsal zenginliklerimizden daha faydalı bir şey düşünülebilir mi?
Bu nedenle tüm farklılıklarımıza rağmen, bizleri bir araya getiren ve birlikte tutan dışa açılan penceremiz, en önemli sosyalleşme aracımız olan sanat ve sanatçılarımıza destek olalım. Dünya üzerinde yaşanan tüm olumsuzluklara, örselenmeye çalışılan değerlerimize rağmen dayanışmamızı, birlikteliğimizi ve gücümüzü artıralım.

Ve 23 Kasım Pazar akşamı saat 5:00 pm'de Kraine Tiyatrosun da Çalıkuşu oyununu sahneye koyacak tiyatrocu dostlarımızı yalnız bırakmayalım. Onları çok daha büyük projelere imza atabilmeleri için yüreklendirelim, desteklerimiz ve alkışlarımızla onları çok daha geniş salonlara taşıyalım, taşıyalım ki; onlar daha iyi işler çıkardıkça biz Amerikalı Türkler olarak gururlanalım, birlik olalım, güçlenelim, ortak çıkarlarımızı koruyabilelim.
Gelin o akşam Kraine Tiyatrosu’nu hınca hınç dolduralım! Omuz omuza, gönül gönülle birlikteliğimizi gösterirken, bir gece öncesinden de, 24 Kasım Öğretmenler Günümüzü Anadolu köylerinde çocuklara fedakarca öğretmenlik yapan Cumhuriyet kadını, muallime Feride İle birlikte kutlayalım.
Ve fiyatı yalnızca $30 olan oyunun biletlerini http://www.taasny.net/ adresinden temin etmekte gecikmeyelim.
 
10255491_10152583078543305_2038133997500221667_n
Tuba Edman

No comments:

Post a Comment