Giriş Yapan Ziyaretçi Sayısı

Thursday, November 20, 2014

Dünyanın En "soylu" Kadını Olan Alba Düşesi Hayatını Kaybetti


Tuba Edman - New York
Maria del Rosario Cayetana Paloma Alfonsa Victoria Eugenia Fernanda Teresa Francisca de Paula Lourdes Antonia Josefa Fausta Rita Castor Dorotea Santa Esperanza Fitz-James Stuart y Falco de Silvay Gurtubay ya da namı diğer Alba düşesi 88 yaşında solunum yetmezliğinden dolayı hayatını kaybetti.
Yedi kez düşes, yirmi dört kez markiz, yirmi iki defa kontes olan düşes Guinness tarafından dünyanın en çok ünvanına sahip aristokratı ilan edilmişti. Ayrıca, İngiltere kralı 2. Jacques’ın soyundan gelen düşes flamenko, genç kocalar ve estetik ameliyatlara düşkünlüğü ile de ün yapmıştı.
Düşes 1947 yılında endüstri mühendisi Luis Martinez de Irujo’yla evlendiğinde, yaklaşık 20 milyon pesetaya mal olan düğünü o dönemde “dünyanın en pahalı düğün töreni” olarak tanımlanmıştı. Düşesin bu ilk evliliğinden altı çocuğu oldu ve 1972 yılında da kocası hayatını kaybetti.
Bu ölümden sonra da 1978 yılında, günah çıkardığı ve sonradan din adamlığını bırakmış olan eski cizvit papazıyla evlendiğinde, dedikodular da ayyuka çıkmış, bu evliliği ise 23 yıl sürmüş ve yine kocasının ölmesiyle son bulmuştu.
2011 yılında İspanyol medyasının yakından takip ettiği Alba Düşesi, üçüncü evliliğini kendisinden 24 yaş küçük, memur Alfonso Diaz’la yapanmış, çocuklarının büyük protestosuna uğramış ve aylarca magazin basınının odak noktası olmuştu. Hiç kimse bu genç adamın, İspanya’nın “Botoks Kraliçesi” olarak adlandırdığı bu kadını “olduğu gibi sevdiği” için evlendiğine inanmamıştı. Düşesin çocukları annelerini tehdit ederek son evliliğinden önce mirasını paylaşmasını sağlamış, genç kocanın mal mülke konmasının önünü böylece kesmişlerdi.
Forbes tarafından İspanya’nın en zengin 8. kişisi olarak da gösterilen Alba Düşesi, aralarında İspanya’nın dünyaca ünlü ressamları Velazquez, Goya ve Picasso gibi sanatçıların eserleri de olmak üzere özel koleksiyonlar, çoğu ulusal değer sayılan 1425 mücevher, saray, kale ve binlerce dönüm araziye kurulu çiftliklerin sahibi olarak tanınıyordu.
Birkaç gün önce solunum yetmezliği ve kalp sorunu nedeniyle hastaneye kaldırılan  Düşes, tıbbi olarak yapılacak fazla bir şey olmadığı için kısa bir süre sonra evine geri getirilmişti. Son günlerinde yanında üçüncü kocası, altı çocuğu, torunları, çok yakın bir dostu ve bir rahip bulunduğu bildirildi.
İspanyol halkının ziyareti için naaşı bugün Sevilla Belediye binasına getirilecek olan Düşesi'in cesedinin yakılacağı ve vasiyeti doğrultusunda küllerinin Sevilla'daki önemi bir kilisede bulunan "Çingenelerin İsa'sı" heykelciğinin altına konulacağı açıklandı. Alba Düşesi'nin ölümünden dolayı başta Kral 6. Felipe olmak üzere çok sayıda devlet büyüğünün aileye başsağlığı dileklerini iletmek üzere telefon ettiği belirtildi.
Cayetana Fitz'in ölümünden sonra 1472 yılından bu yana devam eden "Alba Dükü" unvanını en büyük oğlu 66 yaşındaki Carlos alacak. Carlos Fitz-James Stuart 19'uncu Alba Dükü unvanını taşıyacak.
Tuba Edman

No comments:

Post a Comment