Giriş Yapan Ziyaretçi Sayısı

Sunday, November 2, 2014

New York Maratonuna Kenyalı Atletler Damgasını Vurdu

Tuba Edman -  New York

Dünyanın en önemli yol yarışlarından olan 44’üncü New York Maratonu'nu kadınlar ve erkeklerde Kenyalı atletler kazandı.

Maratonda kadınlarda Kenyalı Mary Keitany, 2 saat 25 dakika 7 saniye ile birinci olurken, erkeklerde bir başka Kenyalı sporcu Wilson Kipsang 2 saat 10 dakika 55 saniye ile finişi göğüsledi.Staten Island'dan başlayıp Brooklyn, Queens, Bronx bölgelerinin sınırları içinden geçen ve yaklaşık 50 bin kayıtlı yarışçının katılığı maraton, Manhattan'daki Central Park'ta sona erdi. Maratonu’nu yol boyunca dizilen bariyerler arkasından yaklaşık 2.5 milyon kişinin seyrettiği tahmin ediliyor.


Toplam 600,000 dolar para ödülü dağıtılan maratonda, bayan ve erkek kategorilerinde birinci olanlar 130,000 bin dolar ile ödüllendirildiler. Maratonun New York ekonomisine katkısının ise 340 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor.
Sabahın erken saatlerinden 80 km hiza ulasan şiddetli rüzgar eşliğinde koşulan 42 kilometrelik yarış, erkeklerde Kenyalı atlet Wilson Kipsang'ın zaferiyle sonuçlandı. Kipsang yarışı 2: 10: 55 derecesiyle tamamlarken, Etiyopyalı Lelisa Desisa onu 11 saniye geriden takip ederek ikinci oldu. Yarışta üçüncü sırayı 2010 yılının galibi Etiyopyalı Gebre Gebremariam alırken, son iki New York City Maratonu'nda ipi ilk sırada göğüsleyen Kenyalı Geoffrey Mutai, yarışı altıncı sırada bitirdi. Kipsang böylece Berlin ve Londra maratonlarının ardından son 13 aydaki üçüncü büyük zaferini elde etmiş oldu.
Berlin, Boston, Chicago,Londra ve Tokyo maratonlarıyla dünyadaki altı büyük uluslararası maraton organizasyonlarından biri olarak kabul edilen ve 1970 yilindan bu yana organize edilen New York Maratonu'nda kadınlar kategorisindeki yarış heyecanlı bir sona sahne oldu. Son bir buçuk kilometreye girildiğinde ikinci sırada bulunan Kenyalı Mary Keitany, son dakikalarda yaptığı atakla vatandaşı Jemima Sumgong'u geride bırakarak zafere ulaştı. Keitany, yarışı Sumgong'un 3 saniye önünde 2: 25: 07'lik derecesiyle kazandı. Üçüncü sırayı ise Portekiz'den Sara Moreira aldı.

Danimarkalı kadın tenisçi Caroline Wozniacki da New York Maratonu'nu  3 saat 26 dakika 33 saniyede  tamamladi.  Wozniacki  cocuklar icin 81 bin dolar bagis topladi.

No comments:

Post a Comment