Giriş Yapan Ziyaretçi Sayısı

Thursday, May 15, 2014

67. Cannes Film Festivali, “Grace of Monaco” İle BaşladıBizim içimiz Soma’da yitirdiğimiz 282 kardeşlerimiz ve onların acılı aileleri için yansa da, Soma'da her geçen dakika umutlar bir bir tükense de; etkinlikleri, festivalleri ve kırmızı halıları ile ezeli ve ebedi döngüsünü değiştiremediğimiz dünya, maalesef yine hızını kesmeden dönmeye devam ediyor.
İşte bunlardan biri de bu sene 67.’si düzenlenen Cannes Film Festivali. Festival, dün akşam trafik kazasında hayatını kaybeden Monaco Prensesi ve ünlü sinema oyuncusu Grace Kelly’nin hayatını konu alan "Grace of Monaco" filminin gösterimiyle başladı.
Bu yıl ki Cannes Film Festivali’nin açılış filmi olarak seçilen ve dünkü açılışta izleyiciden büyük alkış toplayan ‘Grace of Monaco’ nun başrolündeki isim Nicole Kidman, filmin yönetmeni ise Olivier Dahan.
Film, Grace Kelly’nin yıldızı parlayan bir aktrisken Monaco prensesi olma sürecini anlatıyor. Tim Roth’un canlandırdığı Prens Rainier III. ile 1956 yılında yaptığı evliliğin ardından Monaco prensesi olan Oscar ödüllü oyuncu Grace Kelly’nin yaşamı, Alfred Hitchcock’tan aldığı bir film teklifi ile sarsılmıştı. Grace Kelly’nin bu süreçte oyunculuk ve prenses olmak arasında yaşadığı çelişkiler “Grace of Monaco” filminde anlatılıyor.
Sinema dünyasının en prestijli etkinliklerinden olan Cannes Film Festivali 10 gün devam edecek ve 24 Mayıs’ta düzenlenecek ödül töreni ile son bulacak.


Daha önce Cannes’de, Üç Maymun ile En İyi Yönetmen Ödülü; Uzak ve Bir Zamanlar Anadolu filmleri ile de iki kez Büyük Jüri Ödülü’nü alan Nuri Bilge Ceylan bu defa Kapadokya’da inzivaya çekilen emekli bir oyuncunun hikayesinin anlatıldığı ''Kış Uykusu’’ filmi ile büyük ödül “Altın Palmiye” için mücadele edecek.

Festival dolayısıyla, dünya sinemasının önemli yıldızları Cannes kentine akın ederken, festival sarayında kurulan sinema pazarıyla binlerce film de görücüye çıkıyor.
Festivalde Altın Palmiye için mücadele edecek diğer film ve yönetmenler ise şunlar:
''Sils Maria: Olivier Assayas, Saint Laurent: Bertrand Bonello, The Search: Michel Hazanavicius,Adieu au langage: Jean-Luc Godard, Maps to the Stars: David Cronenberg, Deux jours, une nuit: Dardenne kardeşler, Mommy: Xavier Dolan, Captive: Atom Egoyan, The Homesman: Tommy Lee Jones, Jimmy's Hall: Ken Loach, Deux fenêtres: Naomi Kawase, Mister Turner: Mike Leigh,Relatos Salvajes: Damian Szifron, Leviathan: Andrei Zvyagintsev, Le Meraviglie: Alice Rohrwacher''
67. Cannes Film Festivali'nin jürileri ise şöyle:
Jane Campion (Yönetmen, Yapımcı, Senarist, Yeni Zelanda)
Willem Defoe (Aktör, Amerika Birleşik Devletleri)
Leyla Hatemi (Aktris, İran)
Carole Bouquet (Aktris, Fransa)
Gael Garcia Bernal (Aktör, Yönetmen, Yapımcı, Meksika)
Jeon Do-yeon (Aktris, Güney Kore)
Nicolas Winding Refn (Yönetmen, Senarist, Yapımcı, Danimarka)
Sofia Coppola (Yönetmen, Senarist, Yapımcı, Amerika Birleşik Devletleri)
Nicole Kidman
 Gelelim Kırmızı halıya, bütün ilginin 46 yaşındaki Nicole Kidman’ın üzerinde toplandığı açılış töreni ve kırmızı hali seremonisinde, Kidman mavi Armani elbisesi ile yine göz kamaştırıcı güzellikteydi. Bir gün önce yüzündeki farklı makyajı ile büyük eleştirilere ve dedikodulara maruz kalan yıldız oyuncu, halıdaki güzelliği ve zarafeti ile herkese gereken yanıtı verdi. Ve tüm zamanlarının en şık ve güzel kadınların biri olduğunu bir kez daha kanıtladı.
Kendall Jenner’de Chanel Cruise 2014 koleksiyonundan seçtiği ilginç monokrom elbisesi, Stuart Weitzman ayakkabı ve Chopard mücevherleri ile, ilk kez katıldığı Festivalde ilgi odağı olmayı başardı.

Nicole Kidman and Tim Roth
Nicole Kidman - Fransız aktör Lambert Wilson

Kendall Jenner - Chanel Cruise 2014

 Blake Lively - Gucci

Karlie Kloss - Valentino

Zoe Saldana - Victoria Beckham
Adele Exarchopoulos - Louis Vuitton

 Zhang Ziyi - Stephane Rolland
Mallika Sherawat
Audrey Tautou
Paz Vega- Ellie Saab
Laetitia Casta -Christian Dior

Alice Taglioni -Giorgio Armani Privé
Nadja Auermann -Dolce&Gabbana

 Masami Nagasawa
Gong Li Roberto - Cavalli Ateller
Carole Bouquet - Chanel Couture spring 2014
Hofit Golan -Christophe Guillarme
Natacha Amal - Christophe Guillarme
Jane Fonda - Elie Saab