Giriş Yapan Ziyaretçi Sayısı

Saturday, May 24, 2014

Altın Palmiye, Nuri Bilge Ceylan'ın 'Kış Uykusu'na  Tuba Edman - New York
  Nuri Bilge Ceylan daha önce iki kez " Büyük Jüri " ve bir kez de yönetmen ödülünü kazandığı Cannes Film Festivali'nde " Kış Uykusu" filmiyle bu kez de Altın Palmiye'yi kazandı.
  67. Cannes Film Festivali’n de büyük ödül Altın Palmiye Nuri Bilge Ceylan’ın “ Kış Uykusu “ Filminin oldu. Ceylan ödülünü Uma Thurman ve Quentin Tarantino’nun elinden alırken. Törende en iyi yönetmen ödülü "Foxcatcher" filmiyle Bennett Miller’a gitti. En iki kadın oyuncu ödülünü ise Maps to the Stars’da ki performansıyla Julianne Moore kazandı . En iyi erkek oyuncu ödülü ise Mr. Turner filmiyle Timothy Spall’in oldu.
  Ceylan, bu ödülün kendisi için önemli bir destek olduğunu ifade etti ve kendisi gibi sanatsal film yapan yönetmenlerin, sinema eleştirmenlerinden ödül almasının önemli olduğunu vurguladı. Bu ödülün kendisi için müthiş bir sürpriz olduğunu da söyleyen Ceylan, “Ödülümü Türkiye’de son bir yılda hayatını kaybeden gençlere ve Soma’da hayatını kaybeden madencilere adıyorum.” dedi.
  Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu (FIBRESCI) da yönetmen Nuri Bilge Ceylan'ın Kış Uykusu’nu en başarılı film" olarak seçmişti.
  Bu ödülü 32 yil önce, senaryosunu Yılmaz Güney‘in yazdığı, yönetmenliğini de Şerif Gören‘in yaptığı 1982 yapımı "Yol" filmi kazanmıştı
  Kış Uykusu'nun Cannes'de ki Prömiyeri  Kış Uykusu (Winter Sleep)  Kazananların Listesi Söyle :
  Altın Palmiye: Kış Uykusu (Nuri Bilge Ceylan)
  Jüri Büyük Ödülü: The Wonders ( Alice Rohrwacher)
  En İyi Yönetmen: Bennett Miller (Foxcatcher)
  Erkek Oyuncu: Timothy Spall (Mr. Turner)
  Kadın Oyuncu: Julianne Moore (Maps to the Stars)
  En İyi Senaryo: Leviattan' (Oleg Negin, Andrey Zvyagintsev)
  Jüri Özel Ödülü: Mommy (Xavier Dolan) Goodbye To Language (Jean Luc-Godard)
  Altın Kamera: Party Girl (Marie Amachoukeli, Claire Burger ve Samuel Theis)
  Kısa Metraj: Leidi (Simón Mesa Soto)

  Happy Saturday Everyone !!!


  Love is Made of