Giriş Yapan Ziyaretçi Sayısı

Monday, June 2, 2014

Yine Bir Peri Masalı... Sunuculuktan Kraliçelik Tahtına...1975 yılında Kral Franco'nun ölümünden bu yana 39 yıl boyunca ülkeyi yöneten İspanya Kralı Juan Carlos’un, dün tahtını oğlu Prenses Felipe de Borbon’a bırakması ile orta sınıf bir ailenin kızı olan ve evlenmeden önce CNN İspanya televizyonunda haber spikerliği yapan eşi Letizia, İspanya tarihinde kraliyet kanı taşımayan ilk kraliçe olma unvanını elde ederek yeni bir peri masalının da kahramanı oldu.


1972’ de Oviedo doğan ve Madrid Complutense Üniversitesinde gazetecilik eğitimi alan Letizia Ortíz Rocasolano, evlenmeden önce çeşitli televizyon kuruluşlarında muhabirlik yaptı. Sonrasında CNN İspanya haber televizyonunda sunuculuk görevini üstlenen Letizia, 2003 yılında İspanya Prensi Felipe de Borbon’a ile tüm tepkilere rağmen büyük bir aşk yaşadı ve görevinden istifa ederek Prens ile evlendi.
Aslında masal da işte böyle başladı. Başlarda istenmeyen gelin ilan edilen Letizia’ya en büyük tepki daha önce bir evlilik yapmış ve ayrılmış olduğu için geldi. Dul oluşu İspanyol medyası tarafından hakkında bir çok olumsuz haberler yapılmasına neden oldu. Bu nedenle de sarayın ve Kraliyet Ailesinin büyük tepkisi ile karşılaştı. Kraliyet ailesi bu evliliğe başlarda tüm gücü ile karşı çıksa da Letizia’ya ve Prens Felipe’in büyük aşkı sonunda engelleri aşmayı başardı.
06 Kasım 2003’de tüm tepkilere rağmen sürpriz şekilde nişanlanan çift, 22 Mayıs 2004’de Madrid’de ki Almudena Katedrali’nde Katolik adetlerine uygun bir şekilde yapılan törenle evlendi. Letizia’nın ilk evliliğinde sadece resmi nikah yapılmış olması ve evliliğin kilisede gerçekleşmemesi onun kilise tarafından kabul görmesini sağladı. Böylece halktan biri olan Letizia, Prensi Felipe de Borbon ile evlenerek İspanya Veliaht Prensesi unvanına kavuşmuş oldu.
Dillere destan bir düğünle evlenen Prenses Letizia, İspanya Kraliçesi Sofia’nın ödünç verdiği 100 yıllık tacı ve Manuel Pertegaz imzalı gümüş, altın yaldızlı 4,5 metre kuyruğu olan beyaz gelinliği ile o gün masal dünyasına ilk adımını attı.
Uzun senelerdir mutlu bir birliktelik yaşayan çiftin 2 kız çocukları var. 2005 doğumlu Prenses Leonor ve 2007 doğumlu Prenses Sofia.
Sıradan bir yaşam sürerken, “beyaz atlı prensi” ile tanışarak büyülü bir dünyanın kapısını aralayan prenses Letizia’nin Kraliyet Ailesinin bireyi olduktan sonra birçok kural, kaide ve gelenek çerçevesinde sürdürdüğü, aslında hayal edildiği ölçüde de kolay olmayan yaşamı, kraliçeliğinin ilanı ile daha bir sıkı takip altına alınmış durumda.
Şimdi tüm dünyanın gözü yeni İspanya Kraliçesi Letizia’nin üzerinde ve kaçınılmaz olarak giyim stili de medyanın merceği altında. Durum öyle gösteriyor ki 2011′de Prince Williamile yaptığı evlilikle İngiliz Kraliyet Ailesine dahil olan böylece magazin dünyasının gözbebeği ilan edilen Cambridge Düşesi, Kate Middleton’in yeni rakibesi Kraliçe Letizia olacak.
İngiliz tasarımcıların büyük bir destekçisi olan Düşes, Büyük Britanya’nın en büyük moda öncülerinden. Her giydiği olay olan her gittiği yerde adım adım takip edilen, tüm kullandığı ürünler milyonlar satan Düşes’ in zarafeti ile İspanya’nın gayrı resmi moda elçisi görevini başarıyla yerine getiren kraliçe Letzia’nin birbirleri ile kıyaslanması bundan sonra sanırım uzun yıllar magazin basınının en önemli malzemelerinden biri olacak.
Kate Middleton’in giyim stilini artık neredeyse bilmeyen yok gibi, genç ve düzgün fiziği, sıcacık gülüşü, doğallığı ile günümüzün en büyük moda ikonu olarak gösterilen düşes karşısında, topuklu ayakkabılara olan tutkusuyla tanınan, tercihini genellikle pahalı modacılardan yana yapan, zaman zaman tıpkı düşes gibi Zara ve Mango gibi markalardan da giyinmesini bilen yine de fazlası ile ince vücudu yüzünden anoreksiya rahatsızlığına yakalandığı yönünde söylentilere sık sık maruz kalan Kraliçe Letizia’nin Kate Middleton’in karşısında bir şansı olacak mi bunu bize zaman gösterecek.
Artık magazin basının yeni işinin bu iki masal prensesini ve giyim tarzlarını karşılaştırıp kıyaslamak olduğunu söylemiştim. Dilerseniz bizde bu iki güzel kadının giyim sitillerini kendi çapımızda karşılaştırırken, İspanya’nın yeni kraliçesi Letizia’yi da yavaş yavaş tanımaya başlayalım.


Kate King Models Sari Style for How to Spend It by Andrew Yee


Barbara Fialho by Danny Cardozo for Harper’s Bazaar Mexico